DREWNO EUROPEJSKIE

AKACJA PARZONA

Parkiet z akacji parzonej, w każdej ze swoich klas ma charakterystyczną strukturę drewna. Najczęściej spotykany parkiet z akacji parzonej występuje w klasie natur. Kolor drewna jest rudawy przez jego naturalny wzrost, natomiast uderzające różnice w jego strukturze i kolorze dyskwalifikują drewno. W tym sorcie dopuszcza się również sęki, ale pod warunkiem, że są one zdrowe i dobrze wyrośnięte do maksymalnej średnicy 8 mm.

BRZOZA

Drewno brzozowe jest jasne, o prostych włóknach z lekkim jedwabistym połyskiem i spokojnie rzucającym się w oczy rysunkiem słojów. Na rynku możemy je spotkać w klasie  natura, gestreift i rustikal. W klasie natura, kolor drewna jest nadany przez jego naturalny wzrost. Szczególnie uderzające różnice w strukturze i kolorze dyskwalifikują drewno. Sęki są dopuszczalne w sorcie, jeśli są zdrowe i dobrze wyrośnięte do maksymalnej średnicy 8 mm. W klasie rustikal, charakter sortu określony jest przez kolor, sęki i ogólną zdrową strukturę. Zdrowy twardziel, zdrowe i dobrze wyrośnięte sęki są dopuszczalne, czarne sęki jednak tylko do 15 mm średnicy.

BUK

Parkiet bukowy występuje w dwóch postaciach: parzony- kolor czerwony i nieparzony- kolor biały. Buk w klasie natura, na swojej górnej powierzchni pozbawiony jest rys i szczelin oraz na powierzchni nie może występować twardziel koloru szarego, brązowego lub czerwonego, lecz musi być on nadany przez naturalny wzrost drzewa. Natomiast w klasie rustikal drewno może zawierać dobrze wyrośnięte i zdrowe sęki, szare, brązowe i czerwone twardziele, jak również plamy od pleśni czy wilgoci.

BUK JASNY

W naturze odznacza się unikalnie jasnym kolorem, który zawdzięcza specjalnie opracowanej i rygorystycznie przestrzeganej technologii suszenia półproduktu. Jest to dość rzadki rodzaj drewna i dlatego też jest niewielu jego producentów w Europie, którzy oferują parkiet bukowy o tak jasnym odcieniu. Drewno bukowe charakteryzuje się dużą twardością (72 N/mm2), porównywalną  do dębiny, która uważana jest powszechnie za jeden z najtwardszych surowców stosowanych do produkcji podłóg drewnianych.

BUK PARZONY

Parkiet z drewna parzonego bukowego swój charakterystyczny odcień w tonie jasnego mahoniu zawdzięcza działaniu czystej pary wodnej. Dzięki parzeniu staje się on twardszy i przede wszystkim dużo stabilniejszy na podłodze tzn. mniej wrażliwy na zmiany wilgotności w pomieszczeniu. Buk parzony na rynku możemy spotkać w klasie natura oraz rustikal. W klasie natura drewno musi być na górnej powierzchni pozbawione rys, szczelin, jak również niedopuszczalny jest twardziel koloru szarego, brązowego lub czerwonego. Kolor twardziela musi być nadany przez naturalny wzrost  drzewa. Natomiast w klasie rustikal drewno może zawierać dobrze wyrośnięte i zdrowe sęki oraz szare, brązowe i czerwone twardziele oraz plamy od pleśni czy wilgoci.

CZEREŚNIA PARZONA

Parkiet z czereśni parzonej charakteryzuje się pięknym rysunkiem słoja, zaś podłoga z tego parkietu wspaniale komponuje się z modnymi ostatnio meblami w okleinie czereśniowej. Drewno to, dostępne jest na rynku w klasie natura i rustikal. W klasie natural kolor drewna jest rudawy przez jego naturalny wzrost. Sęki w tym sorcie są dopuszczalne, pod warunkiem, że są one zdrowe i dobrze wyrośnięte, do maksymalnej średnicy 8 mm. Dopuszcza się również czarne sęki do 1 mm średnicy, ale pod warunkiem, że nie występują parami.

DĄB

Dąb to najbardziej znany i ceniony gatunek drewna europejskiego, charakteryzujący się twardością i trwałością. Ten gatunek drewna posiada piękną, naturalną barwę od jasnego brązu po głęboką czerń oraz oryginalną strukturę słoi, w zależności od klasy drewna. Ten gatunek drewna jest doskonałym materiałem na podłogi i schody, przyciągające oko nawet najbardziej wymagających klientów.

DĄB CZERWONY

Dąb czerwony jest odmianą dębu pospolitego. Charakteryzuje się tym, iż jego słoje są ubarwione na czerwono. W klasie natura, kolor drewna wpada w odcień czerwony przez jego naturalny wzrost. Szczególnie uderzające różnice w strukturze i kolorze dyskwalifikują drewno. Sęki są dopuszczalne w tym sorcie, jeśli są zdrowe i dobrze wyrośnięte, do maksymalnej średnicy 8 mm. Dopuszcza się czarne sęki do 1 mm średnicy, pod warunkiem, że nie występują parami. Natomiast w klasie rustikal, charakter tego sortu określony jest przez kolor, sęki i ogólną zdrową strukturę.

DĄB CZARNY WĘDZONY

Charakterystyczna czarna barwa tego drewna osiągnięta jest dzięki specjalnym procesom technologicznym. Materiał ten nie traci swojego koloru po cyklinowaniu, tak więc po każdym odświeżaniu podłogi pozostaje identyczny kolor. Doskonale nadaje się do nowoczesnych wnętrz, stanowiąc uzupełnienie dla takich materiałów jak szkło, aluminium i chrom.

JAWOR

Jawor jest drzewem typowo europejskim występującym w szczególności w Hiszpanii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz na Kaukazie. Drewno jaworu jest twarde i ciężkie, ale jednocześnie łatwe w obróbce i dlatego też jest przeznaczane do produkcji płyt wiórowych i pilśniowych, desek podłogowych i parkietów.

JESION BIAŁY

Jesion to gatunek drzewa występujący w Europie, Środkowej Rosji oraz Azji i jest to jeden z najpopularniejszych gatunków drzew stosowanych do produkcji parkietów i desek podłogowych. Jego różnorodność ubarwienia oraz niezwykła trwałość sprawiają, iż jest to gatunek nadający się do układania parkietów zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i miejscach użyteczności publicznej. Drewno jesionu jest nieregularnie wybarwione, pręgowane, o wyraźnym rysunku słojów.

JESION BURSZTYNOWY

Jesion bursztynowy jest gatunkiem drewna porastającym Środkową Rosję, Europę i Azję. Jego drewno charakteryzuje się bursztynowym odcieniem oraz jest nadzwyczaj twarde i ciężkie. Posiada ono znamienną i bardzo dekoracyjną strukturę słojów, dzięki czemu parkiet wykonany z tego gatunku drewna pięknie komponuje się z każdym wnętrzem.

MODRZEW

Modrzew to drzewo występujące w Europie Środkowej w rejonach górskich. W Polsce można je spotkać w południowej i południowo-zachodniej części. Jest to drewno bardzo łatwe w obróbce i dlatego też jest doskonałym materiałem na parkiety i schody.

ORZECH EUROPEJSKI

Parkiet z drewna orzecha parzonego odznacza się niezwykłą różnorodnością kolorów i odcieni, występujących w poszczególnych klasach, które nieco tonuje proces parzenia. Podłoga z orzecha parzonego stwarza niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu, mieniąc się w kolorach od czarnego, poprzez zieleń i fiolet do wszystkich odcieni brązu. Na rynku możemy go spotkać w klasie natur oraz rustikal.

WIĄZ

Wiąz występuje w Europie i Środkowej Rosji. Charakteryzuje się dość mocnym usłojeniem oraz kolorami w tonacji jasnobrązowej. W klasie natural – kolor naturalny, dopuszczalne zdrowe sęki – do 3 mm średnicy, lekkie przebarwienia. Idealnie komponuje się zarówno z nowoczesnymi wnętrzami, jak i klasycznymi.