PRACE WSTĘPNE I WYBÓR PODŁOGI

Parkiet to podłoga z prawdziwego drewna, uniwersalna i odporna na często zmieniającą się modę w wystroju wnętrz. Przed jego położeniem należy jednak pamiętać:

  • O ukończeniu wszelkich prac związanych z ułożeniem płytek, gipsowaniem i wstępnym malowaniem ścian
  • Sprawdzeniu wilgotności podłoża – według urządzenia CM. Wilgotność nie powinna przekraczać 2%, jeżeli jest inaczej, pomieszczenie należy osuszyć, instalując odpowiednie urządzenia, ogrzewając je lub wietrząc
  • Zagruntować podłoże w celu jego utwardzenia i oczyszczenia.

Dokonując wyboru parkietu i usług parkieciarskich nie należy sugerować się tylko jego ceną, gdyż jest to wybór, którego dokonujemy na długie lata, a zresztą:

  • Parkiet to nie tylko cena, to także jakość. Dwa identyczne parkiety nie zawsze są takie same, ważne jest to, w jaki sposób zostały one wykonane;
  • Zbyt tanio czasami wychodzi drogo – często tania usługa parkieciarska niesie za sobą dodatkowe koszty – poprawki;
  • Nie ma rzeczy dobrych i tanich, są rzeczy dobre i są rzeczy tanie, a niska cena i wysoka jakość to pojęcia wzajemnie się wykluczające. Za jakość zawsze się płaci!
  • Zanim wybierzesz parkiet, zastanów się dwa razy ta decyzja podejmowana jest na lata.

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA

Parkiety z drewna jako produkt w pełni naturalny reaguje na zmieniające się warunki otoczenia. Drewno pobiera z otoczenia parę wodną, przez co rozszerza się, gdy wilgotność powietrza rośnie lub kurczy, gdy wilgotność spada. Może to powodować np. powstawanie pęknięć i rozstępów między klepkami.

Aby zminimalizować powstawanie tych wad, należy utrzymywać w pomieszczeniu klimat o wilgotności powietrza najbardziej odpowiadający naturalnym warunkom. I tak najbardziej odpowiedni przedział wilgotności względnej powietrza to 45-60% zaś najlepsza temperatura to przedział między 18 a 24 oC. Powyższe warunki są to warunki idealne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, dlatego też będą idealne dla każdego rodzaju drewna. Szczególną uwagę zwracam na wilgotność powietrza w pomieszczeniu, ponieważ gdy spadnie ona poniżej 30%, jest to bardzo niebezpieczne dla organizmu człowieka, zarówno dziecka, jak i dorosłego. Tak niska wilgotność może spowodować wysuszenie i popękanie śluzówek nosa, co w przyszłości może skutkować alergiami.

Jeżeli mieszkanie żyje razem z lokatorami i wykonywane są w nim codzienne nasze czynności tzn. gotowanie, kąpiele, podlewanie kwiatów, czy też pranie, utrzymanie powyższej wilgotności powietrza nie sprawi nam większego problemu. Klimat w mieszkaniu tworzą jego mieszkańcy i dlatego polecamy Państwu każdy rodzaj drewna, bo gdy zostaną zachowane te warunki, to każde drewno na podłodze spełni swoją funkcję.

CZYSZCZENIE I KONSERWACJA

Każda podłoga, w zależności od pomieszczenia, jest w mniejszym bądź większym stopniu użytkowana. Dlatego też częstotliwość czyszczenia i konserwacji parkietu powinna być uzależniona od intensywności jego użytkowania. Codzienna jego pielęgnacja może ograniczać się tylko i wyłącznie do odkurzania bądź zamiatania podłogi, ponieważ znajdujący się na podłodze piach może powodować zarysowania parkietu.

Najlepszym sposobem pielęgnacji naszego parkietu jest używanie dostępnych na rynku produktów pielęgnacyjno – ochronnych, które produkowane są tylko i wyłącznie przez producentów chemii do pielęgnacji parkietów.

Bardzo niebezpieczne jest również dopuszczanie do zalegania wody na naszym parkiecie.

Podłoga z drewna litego może być poddana od kilku do kilkunastu razy renowacji poprzez cyklinowanie, ponowne lakierowanie lub olejowanie. Ilość i częstotliwość takich renowacji powinna być uzależniona od stopnia użytkowania i zniszczenia parkietu.